FacebookTwitterGoogle+YouTube
Past Events

2017 Chute-Out Results

Bareback Riding Finals
Place Competitor Score
1 Justin Miller 86.5
2 Shane O'Connell 85.5
3 Tilden Hooper 84
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 Shane O'Connell 87
2 Tilden Hooper 85
3 Justin Miller 84.5
4 (tie) Jessy Davis 84
4 (tie) Steven Peebles 84
6 Justin McDaniel NS
Round 2
Place Competitor Score
1 Jessy Davis 87
2 Shane O'Connell 85.5
3 Steven Peebles 85
4 (tie) Tilden Hooper 84
4 (tie) Evan Jayne 84
6 Kaycee Feild 83.5
7 Justin Miller 83
8 Justin McDaniel 81
Round 1
Place Competitor Score
1 Tilden Hooper 87.5
2 Jessy Davis 86
3 Steven Peebles 83.5
4 Shane O'Connell 82.5
5 Justin McDaniel 81
6 Justin Miller 78
7 Evan Jayne 73.0
8 Kaycee Feild NS
Steer Wrestling Finals
Place Competitor Score
1 Curtis Cassidy 3.64
2 Hunter Cure 3.70
3 Jacob Talley 3.78
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 Hunter Cure 3.37
2 Jacob Talley 3.84
3 Curtis Cassidy 4.22
4 Jason Thomas 4.71
5 Straws Milan 6.42
6 Clayton Hass NT
Round 2
Place Competitor Score
1 Curtis Cassidy 4.04
2 Clayton Hass 4.20
3 Hunter Cure 4.44
4 Billy Bugenig 4.52
5 Jake Rinehart 4.53
6 Straws Milan 4.58
7 Jacob Talley 5.35
8 Jason Thomas NT
Round 1
Place Competitor Score
1 Straws Milan 3.83
2 Curtis Cassidy 4.14
3 Jason Thomas 4.15
4 Jacob Talley 4.44
5 Matt Reeves 5.20
6 Billy Bugenig 12.38
7 Hunter Cure 11.26
8 Clayton Hass NT
Team Roping Finals
Place Competitor Score
1 Jake Orman / Will Woodfin 5.23
2 Lee Kiehne / Rich Skelton 13.96 (P)
3 Derrick Begay / Clay O'Brien Cooper NT
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 Derrick Begay / Clay O'Brien Cooper 3.78
2 Jake Orman / Will Woodfin 3.98
3 Lee Kiehne / Rich Skelton 4.66
4 (tie) Matt Sherwood / Kyle Lockett NT
4 (tie) Hayes Smith / Clint Summers NT
4 (tie) Marcus Theriot / John Robertson NT
Round 2
Place Competitor Score
1 Hayes Smith / Clint Summers 3.95
2 Matt Sherwood / Kyle Lockett 4.59
3 Marcus Theriot / John Robertson 4.60
4 Jake Barnes / McCoy Profili 12.56 (P)
5 (tie) Derrick Begay / Clay O'Brien Cooper NT
5 (tie) Lee Kiehne / Rich Skelton NT
5 (tie) Jake Orman / Will Woodfin NT
5 (tie) Levi Simpson / Buddy Hawkins II NT
Round 1
Place Competitor Score
1 Matt Sherwood / Kyle Lockett 4.50
2 Derrick Begay / Clay O'Brien Cooper 4.69
3 Lee Kiehne / Rich Skelton 5.13
4 Jake Orman / Will Woodfin 10.03 (P)
5 (tie) Jake Barnes / McCoy Profili NT
5 (tie) Levi Simpson / Buddy Hawkins II NT
5 (tie) Hayes Smith / Clint Summers NT
5 (tie) Marcus Theriot / John Robertson NT
Saddle Bronc Riding Finals
Place Competitor Score
1 Wade Sundell 90
2 J.J. Elshere 87
3 Allen Boore NS
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 J.J. Elshere 87
2 Wade Sundell 84
3 Allen Boore 80.5
4 Spencer Wright 79.5
5 (tie) Isaac Diaz NS
5 (tie) Cort Scheer NS
Round 2
Place Competitor Score
1 Wade Sundell 88
2 J.J. Elshere 87.5
3 Allen Boore 86.5
4 Spencer Wright 86
5 Bradley Harter 85
6 Cort Scheer 84.5
7 Isaac Diaz 84
8 Rusty Wright NS
Round 1
Place Competitor Score
1 Isaac Diaz 88
2 Cort Scheer 85
3 Spencer Wright 83.5
4 Allen Boore 82.5
5 J.J. Elshere 80
6 Bradley Harter 79
7 (tie) Wade Sundell NS
8 (tie) Rusty Wright NS
Tie-Down Roping Finals
Place Competitor Score
1 Westyn Hughes 7.60
2 Blane Cox 7.73
3 Adam Gray NT
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 Westyn Hughes 7.85
2 Blane Cox 9.03
3 Adam Gray 9.42
4 Ace Slone 10.74
5 Fred Whitfield 10.94
6 Monty Lewis NT
Round 2
Place Competitor Score
1 Westyn Hughes 7.30
2 Blane Cox 7.36
3 Adam Gray 7.60
4 Cody Quaney 7.87
5 Ace Slone 7.88
6 Monty Lewis 9.43
7 Fred Whitfield 9.82
8 Cimarron Boardman 18.19 (P)
Round 1
Place Competitor Score
1 Monty Lewis 7.61
2 Fred Whitfield 8.33
3 Ace Slone 8.41
4 Westyn Hughes 8.54
5 Cimarron Boardman 8.90
6 Cody Quaney 9.92
7 Blane Cox 10.58
8 Adam Gray NT
Barrel Racing Finals
Place Competitor Score
1 Kelly Tovar 15.215
2 Jana Bean 15.528
3 Taylor Jacob 20.383 (P)
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 Kelly Tovar 15.199
2 Taylor Jacob 15.220
3 Jana Bean 15.231
4 Tammy Fischer 15.327
5 Sherry Cervi 17.759
6 Jackie Ganter 20.515 (P)
Round 2
Place Competitor Score
1 Taylor Jacob 15.294
2 Jackie Ganter 15.346
3 Jana Bean 15.461
4 Kelly Tovar 15.567
5 Christine Laughlin 15.574
6 Tammy Fischer 15.581
7 Sherry Cervi 15.635
8 Ari-Anna Flynn 20.745 (P)
Round 1
Place Competitor Score
1 Jana Bean 15.281
2 Tammy Fischer 15.356
3 Jackie Ganter 15.428
4 Taylor Jacob 15.499
5 Kelly Tovar 15.712
6 Sherry Cervi 15.875
7 Ari-Anna Flynn 16.143
8 Christine Laughlin 20.490 (P)
Bull Riding Finals
Place Competitor Score
1 Shane Proctor 86.5
2 (tie) J.W. Harris NS
2 (tie) Chase Dougherty NS
Semi-Finals
Place Competitor Score
1 Tristan Mize 90.5
2 Shane Proctor 87.5
3 Chase Dougherty 86.5
4 (tie) J.W. Harris NS
4 (tie) Stetson Lawrence NS
4 (tie) Brady Portenier NS
Round 2
Place Competitor Score
1 Brett Stall 87.5
2 Tristan Mize 84
3 Shane Proctor 82.5
4 (tie) Tyler Bingham NS
4 (tie) Chase Dougherty NS
4 (tie) J.W. Harris NS
4 (tie) Stetson Lawrence NS
4 (tie) Brady Portenier NS
Round 1
Place Competitor Score
1 J.W. Harris 86
2 Brady Portenier 82.5
3 Stetson Lawrence 82
4 (tie) Tyler Bingham NS
4 (tie) Chase Dougherty NS
4 (tie) Tristan Mize NS
4 (tie) Shane Proctor NS
4 (tie) Brett Stall NS
Don't let the game get out of hand. For Assistance call 1-800-522-4700.
(IL 1-800-426-2537, IN 1-800-994-8448, LA 1-877-770-7867, MS 1-888-777-9696, KS 1-800-522-4700, IA 1-800-238-7633)